Trend rasta dešava se uprkos činjenici da su cijene goriva nakon 1. februara povećane za 20 do 25 feninga po litri zbog usvajanja izmjena Zakona o akcizama. Nakon toga je sredinom aprila uslijedilo novo poskupljenje od pet feninga, a gorivo je ove sedmice poskupilo za pet do deset feninga. Gorivo je od 1. februara do sada poskupilo oko 40 feninga. Deklarativni razlog je uvijek isti, a to je da je došlo do rasta cijena nafte na svjetskom tržištu.
Stoga smo odlučili provjeriti cijene dizela i benzina, a ne sirove nafte s obzirom na to da distributeri u BiH otkupljuju dizel i benzin. Iz Federalnog ministarstva trgovine su nas uputili na stranicu Globalpetrolprices.com.
Na ovoj stranici se između ostalog nalazi i grafički prikaz kretanja prosječne cijene dizela, benzina i Brent sirove nafte u periodu od 12. marta 2018. do 7. maja 2018. godine, a što možete pogledati u nastavku. Podaci se odnose na 100 zemalja na koje otpada 90 posto svjetske naftne potrošnje.
Kao što se može vidjeti, cijena Brent sirove nafte je porasla sa 65,49 dolara 12. marta na 74,87 dolara po barelu 7. maja 2018. godine.
Cijena dizela je porasla za dva dolar centa na 1,04 dolara po litri dok je cijena benzina također porasla za identičan iznos na 1,14 dolara po litri.
Drugim riječima, cijena dizela i benzina se u osnovi nije ni mijenjala na svjetskom tržištu. Ukoliko se ima u vidu da distributeri u BiH otkupljuju dizel i benzin od rafinerija, onda je jasno da su većina poskupljenja ustvari predstavljala dodatni način bogaćenja za mali broj vodećih distributera.
Uzmimo za primjer i Hrvatsku. Prema podacima stranice Globalpetrolprices.com, u Hrvatskoj je u posljednja tri mjeseca cijena dizela na pumpama povećana samo za tri posto. U slučaju BiH, povećanje je bilo veće od 20 posto od čega se tek manji dio odnosi na posljedice rasta akciza.
Ekstra profit je završio kod vlasnika vodećih uvoznika naftnih derivata, i to Ine i Energopetrola, Petrola, Gazproma i Hifa Oila.
Ono što je još jedna negativna strana ponašanja naftaša je i evidentno kartelsko poslovanje. Tako su naprimjer u Sarajevu veliki prometnici naftnim derivatima, da li slučajno ili planski, odredili identične cijene dizela i benzina na istim lokacijama o čemu je Faktor već pisao. Ovu pojavu nadležne institucije nisu ispitale.
Ekonomski analitičar Zlatko Hurtić ranije je u razgovoru za Faktor istaknuo da vlasti u BiH ne mogu naređivati koje cijene goriva će biti na benzinskim pumpama jer naše zakonodavstvo to ne dopušta kao ni evropski standardi.
– Ali ono što naše zakonodavstvo omogućava jeste sprečavanje monopolskog djelovanja. Postoje naznake da je došlo do nezakonitog dogovora među distributerima čime se krši Zakon o konkurenciji u BiH, i to zahtijeva istragu. Ne sama cijena već način na koji je došlo do formiranja cijene. To bi trebalo istražiti Konkurencijsko vijeće BiH, a tu inicijativu bi zakonski mogla uputiti i Vlada FBiH jer očigledno da je zloupotrijebljen rast akciza zarad stjecanja neke dobiti koja može biti predmet dogovora. To je jedini alat koji je državi ostao – stav je Hurtića.
Zakon o naftnim derivatima u FBiH u članu 26 daje još jednu dodatnu mogućnost vlastima u Federaciji BiH da utječu na “nafaše”.
– Cijene naftnih derivata formiraju se u skladu sa tržišnim uvjetima. U slučaju poremećaja na tržištu naftnih derivata u Federaciji BiH ili u slučajevima ozbiljnih prekida u snabdijevanju, Vlada može propisati način određivanja najviše cijene pojedinih naftnih derivata, na prijedlog Federalnog ministarstva trgovine, a nakon prethodno pribavljenog mišljenja Ministarstva. Obračun iz stava (2) ovog člana zasniva se na mjerljivim tržišnim elementima, a uključuje: cijenu naftnih derivata na tržištu, devizni kurs, carinu, troškove primarnog skladištenja i distribucije, maržu, akcize i druge indirektne poreze – stoji u zakonu.
Da li će Federalno ministarstvo trgovine i Konkurencijsko vijeće BiH iskoristiti svoje ovlasti još uvijek se ne zna. Po svemu sudeći, to se neće desiti.
faktor.ba